Ingersoll LD3300099JHR00 1.2992 (33.0 mm)-1.3346 (33.9 mm) SpadeTwist Body
Part Number: ING6133613 ISO: LD3300099JHR00
Description
INGERSOLL 6133613 1.2992 (33.0 mm)-1.3346 (33.9 mm) SpadeTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 1.5748 40.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.2992 33.00MM
Flute Length 4.1040 104.24MM
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.2992 33.00MM
Cut Dia Max 1.3346 33.90MM