Ingersoll LD3200096N6R01 1.2598 (32.0 mm)-1.2953 (32.9 mm) SpadeTwist Body
Part Number: ING6146015 ISO: LD3200096N6R01
Description
INGERSOLL 6146015 1.2598 (32.0 mm)-1.2953 (32.9 mm) SpadeTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.2598 32.00MM
Flute Length 3.9800 101.09MM
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.2598 32.00MM
Cut Dia Max 1.2953 32.90MM