Ingersoll LD3200096JHR00 1.2598 (32.0 mm)-1.2953 (32.9 mm) SpadeTwist Body
Part Number: ING6133612 ISO: LD3200096JHR00
Description
INGERSOLL 6133612 1.2598 (32.0 mm)-1.2953 (32.9 mm) SpadeTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 1.5748 40.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.2598 32.00MM
Flute Length 3.9820 101.14MM
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.2598 32.00MM
Cut Dia Max 1.2953 32.90MM