Ingersoll LD3100093N6R01 1.2205 (31.0 mm)-1.2559 (31.9 mm) SpadeTwist Body
Part Number: ING6146014 ISO: LD3100093N6R01
Description
INGERSOLL 6146014 1.2205 (31.0 mm)-1.2559 (31.9 mm) SpadeTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.2205 31.00MM
Flute Length 3.8600 98.04MM
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.2205 31.00MM
Cut Dia Max 1.2559 31.90MM