Ingersoll LD3100093JGR00 1.2205 (31.0 mm)-1.2559 (31.9 mm) SpadeTwist Body
Part Number: ING6133611 ISO: LD3100093JGR00
Description
INGERSOLL 6133611 1.2205 (31.0 mm)-1.2559 (31.9 mm) SpadeTwist Body Carbide
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 1.2598 32.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.2205 31.00MM
Flute Length 3.8590 98.02MM
Dia Deep 3.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 140°
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.2205 31.00MM
Cut Dia Max 1.2559 31.90MM