Ingersoll LD3000150JGR00 1.1811 (30.0 mm)-1.2165 (30.9 mm) SpadeTwist Body
Part Number: ING6119853 ISO: LD3000150JGR00
Description
INGERSOLL 6119853 1.1811 (30.0 mm)-1.2165 (30.9 mm) SpadeTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 1.2598 32.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.1811 30.00MM
Flute Length 6.0960 154.84MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.1811 30.00MM
Cut Dia Max 1.2165 30.90MM