Ingersoll LD3000090N6R01 1.1811 (30.0 mm)-1.2165 (30.9 mm) SpadeTwist Body
Part Number: ING6146012 ISO: LD3000090N6R01
Description
INGERSOLL 6146012 1.1811 (30.0 mm)-1.2165 (30.9 mm) SpadeTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.1811 30.00MM
Flute Length 3.7300 94.74MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.1811 30.00MM
Cut Dia Max 1.2165 30.90MM