Ingersoll LD3000090JGR00 1.1811 (30.0 mm)-1.2165 (30.9 mm) SpadeTwist Body
Part Number: ING6133610 ISO: LD3000090JGR00
Description
INGERSOLL 6133610 1.1811 (30.0 mm)-1.2165 (30.9 mm) SpadeTwist Body Carbide
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 1.2598 32.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.1811 30.00MM
Flute Length 3.7330 94.82MM
Dia Deep 3.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 140°
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.1811 30.00MM
Cut Dia Max 1.2165 30.90MM