Ingersoll LD2900145JGR00 1.1417 (29.0 mm)-1.1772 (29.9 mm) SpadeTwist Body
Part Number: ING6133580 ISO: LD2900145JGR00
Description
INGERSOLL 6133580 1.1417 (29.0 mm)-1.1772 (29.9 mm) SpadeTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 1.2598 32.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.1417 29.00MM
Flute Length 5.8940 149.71MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.1417 29.00MM
Cut Dia Max 1.1772 29.90MM