Ingersoll LD2900087N6R01 1.1417 (29.0 mm)-1.1772 (29.9 mm) SpadeTwist Body
Part Number: ING6146011 ISO: LD2900087N6R01
Description
INGERSOLL 6146011 1.1417 (29.0 mm)-1.1772 (29.9 mm) SpadeTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.1417 29.00MM
Flute Length 3.6100 91.69MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.1417 29.00MM
Cut Dia Max 1.1772 29.90MM