Ingersoll LD2800140JGR00 1.1024 (28.0 mm)-1.1378 (28.9 mm) SpadeTwist Body
Part Number: ING6133579 ISO: LD2800140JGR00
Description
INGERSOLL 6133579 1.1024 (28.0 mm)-1.1378 (28.9 mm) SpadeTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 1.2598 32.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.1024 28.00MM
Flute Length 5.6890 144.50MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.1024 28.00MM
Cut Dia Max 1.1378 28.90MM