Ingersoll LD2800084N6R01 1.1024 (28.0 mm)-1.1378 (28.9 mm) SpadeTwist Body
Part Number: ING6146010 ISO: LD2800084N6R01
Description
INGERSOLL 6146010 1.1024 (28.0 mm)-1.1378 (28.9 mm) SpadeTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.1024 28.00MM
Flute Length 3.4900 88.65MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.1024 28.00MM
Cut Dia Max 1.1378 28.90MM