Ingersoll LD2800084JGR00 1.1024 (28.0 mm)-1.1378 (28.9 mm) SpadeTwist Body
Part Number: ING6133608 ISO: LD2800084JGR00
Description
INGERSOLL 6133608 1.1024 (28.0 mm)-1.1378 (28.9 mm) SpadeTwist Body Carbide
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 1.2598 32.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.1024 28.00MM
Flute Length 3.4850 88.52MM
Dia Deep 3.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 140°
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.1024 28.00MM
Cut Dia Max 1.1378 28.90MM