Ingersoll LD2700135N6R01 1.0630 (27.0 mm)-1.0984 (27.9 mm) SpadeTwist Body
Part Number: ING6146025 ISO: LD2700135N6R01
Description
INGERSOLL 6146025 1.0630 (27.0 mm)-1.0984 (27.9 mm) SpadeTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.0630 27.00MM
Flute Length 5.4800 139.19MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.0630 27.00MM
Cut Dia Max 1.0984 27.90MM