Ingersoll LD2700135JGR00 1.0630 (27.0 mm)-1.0984 (27.9 mm) SpadeTwist Body
Part Number: ING6121031 ISO: LD2700135JGR00
Description
INGERSOLL 6121031 1.0630 (27.0 mm)-1.0984 (27.9 mm) SpadeTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 1.2598 32.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.0630 27.00MM
Flute Length 5.4880 139.40MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.0630 27.00MM
Cut Dia Max 1.0984 27.90MM