Ingersoll LD2600130N6R01 1.0236 (26.0 mm)-1.0591 (26.9 mm) SpadeTwist Body
Part Number: ING6146024 ISO: LD2600130N6R01
Description
INGERSOLL 6146024 1.0236 (26.0 mm)-1.0591 (26.9 mm) SpadeTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.0240 26.01MM
Flute Length 5.2800 134.11MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.0240 26.01MM
Cut Dia Max 1.0591 26.90MM