Ingersoll LD2600078JGR00 1.0236 (26.0 mm)-1.0591 (26.9 mm) SpadeTwist Body
Part Number: ING6133606 ISO: LD2600078JGR00
Description
INGERSOLL 6133606 1.0236 (26.0 mm)-1.0591 (26.9 mm) SpadeTwist Body Carbide
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 1.2598 32.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.0240 26.01MM
Flute Length 3.2300 82.04MM
Dia Deep 3.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 140°
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.0240 26.01MM
Cut Dia Max 1.0591 26.90MM