Ingersoll LD2500125N6R01 0.9843 (25.0 mm)-1.0200 (25.9 mm) SpadeTwist Body
Part Number: ING6318305 ISO: LD2500125N6R01
Description
INGERSOLL 6318305 0.9843 (25.0 mm)-1.0200 (25.9 mm) SpadeTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.9844 25.00MM - 63/64
Flute Length 5.0800 129.03MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.9843 25.00MM - 63/64
Cut Dia Max 1.0197 25.90MM