Ingersoll LD2500075JGR00 0.9843 (25.0 mm)-1.0197 (25.9 mm) SpadeTwist Body
Part Number: ING6133605 ISO: LD2500075JGR00
Description
INGERSOLL 6133605 0.9843 (25.0 mm)-1.0197 (25.9 mm) SpadeTwist Body Carbide
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 1.2598 32.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.9844 25.00MM - 63/64
Flute Length 3.1070 78.92MM
Dia Deep 3.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 140°
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.9843 25.00MM - 63/64
Cut Dia Max 1.0197 25.90MM