Ingersoll LD2400192JGR00 0.9449 (24.0 mm)-0.9803 (24.9 mm) SpadeTwist Body
Part Number: ING6192291 ISO: LD2400192JGR00
Description
INGERSOLL 6192291 0.9449 (24.0 mm)-0.9803 (24.9 mm) SpadeTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 1.2598 32.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.9449 24.00MM
Flute Length 7.7060 195.73MM
Dia Deep 8.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.9449 24.00MM
Cut Dia Max 0.9803 24.90MM