Ingersoll LD2400120JGR00 0.9449 (24.0 mm)-0.9803 (24.9 mm) SpadeTwist Body
Part Number: ING6176930 ISO: LD2400120JGR00
Description
INGERSOLL 6176930 0.9449 (24.0 mm)-0.9803 (24.9 mm) SpadeTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 1.2598 32.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.9449 24.00MM
Flute Length 4.8710 123.72MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.9449 24.00MM
Cut Dia Max 0.9803 24.90MM