Ingersoll LD2400072N6R01 0.9448 (24.0 mm)-0.9803 (24.9 mm) SpadeTwist Body
Part Number: ING6318297 ISO: LD2400072N6R01
Description
INGERSOLL 6318297 0.9448 (24.0 mm)-0.9803 (24.9 mm) SpadeTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.9449 24.00MM
Flute Length 2.9800 75.69MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.9449 24.00MM
Cut Dia Max 0.9803 24.90MM