Ingersoll LD2300115JFR00 0.9055 (23.0 mm)-0.9409 (23.9 mm) SpadeTwist Body
Part Number: ING6176928 ISO: LD2300115JFR00
Description
INGERSOLL 6176928 0.9055 (23.0 mm)-0.9409 (23.9 mm) SpadeTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 0.9844 25.00MM - 63/64
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.9055 23.00MM
Flute Length 4.6690 118.59MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.9055 23.00MM
Cut Dia Max 0.9409 23.90MM