Ingersoll LD2300069N5R01 0.9055 (23.0 mm)-0.9410 (23.9 mm) SpadeTwist Body
Part Number: ING6318296 ISO: LD2300069N5R01
Description
INGERSOLL 6318296 0.9055 (23.0 mm)-0.9410 (23.9 mm) SpadeTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.9055 23.00MM
Flute Length 2.8600 72.64MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.9055 23.00MM
Cut Dia Max 0.9409 23.90MM