Ingersoll LD2300069JFR00 0.9055 (23.0 mm)-0.9409 (23.9 mm) SpadeTwist Body
Part Number: ING6192335 ISO: LD2300069JFR00
Description
INGERSOLL 6192335 0.9055 (23.0 mm)-0.9409 (23.9 mm) SpadeTwist Body Carbide
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 0.9844 25.00MM - 63/64
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.9055 23.00MM
Flute Length 2.8580 72.59MM
Dia Deep 3.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 140°
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.9055 23.00MM
Cut Dia Max 0.9409 23.90MM