Ingersoll LD2200176JFR00 0.8661 (22.0 mm)-0.9016 (22.9 mm) SpadeTwist Body
Part Number: ING6192287 ISO: LD2200176JFR00
Description
INGERSOLL 6192287 0.8661 (22.0 mm)-0.9016 (22.9 mm) SpadeTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 0.9844 25.00MM - 63/64
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.8661 22.00MM
Flute Length 7.0640 179.43MM
Dia Deep 8.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.8661 22.00MM
Cut Dia Max 0.9016 22.90MM