Ingersoll LD2200066JFR00 0.8661 (22.0 mm)-0.9016 (22.9 mm) SpadeTwist Body
Part Number: ING6192334 ISO: LD2200066JFR00
Description
INGERSOLL 6192334 0.8661 (22.0 mm)-0.9016 (22.9 mm) SpadeTwist Body Carbide
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 0.9844 25.00MM - 63/64
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.8661 22.00MM
Flute Length 2.7330 69.42MM
Dia Deep 3.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 140°
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.8661 22.00MM
Cut Dia Max 0.9016 22.90MM