Ingersoll LD2100168N5R01 0.8268 (21.0 mm)-0.8662 (22.0 mm) SpadeTwist Body
Part Number: ING6318310 ISO: LD2100168N5R01
Description
INGERSOLL 6318310 0.8268 (21.0 mm)-0.8662 (22.0 mm) SpadeTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.8268 21.00MM
Flute Length 6.7400 171.20MM
Dia Deep 8.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.8268 21.00MM
Cut Dia Max 0.8622 21.90MM