Ingersoll LD2100105N5R01 0.8267 (21.0 mm)-0.8622 (21.9 mm) SpadeTwist Body
Part Number: ING6318300 ISO: LD2100105N5R01
Description
INGERSOLL 6318300 0.8267 (21.0 mm)-0.8622 (21.9 mm) SpadeTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.8268 21.00MM
Flute Length 4.2600 108.20MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.8268 21.00MM
Cut Dia Max 0.8622 21.90MM