Ingersoll LD2100063N5R01 0.8267 (21.0 mm)-0.8622 (21.9 mm) SpadeTwist Body
Part Number: ING6318294 ISO: LD2100063N5R01
Description
INGERSOLL 6318294 0.8267 (21.0 mm)-0.8622 (21.9 mm) SpadeTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.8268 21.00MM
Flute Length 2.6100 66.29MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.8268 21.00MM
Cut Dia Max 0.8622 21.90MM