Ingersoll LD2100063JFR00 0.8268 (21.0 mm)-0.8622 (21.9 mm) SpadeTwist Body
Part Number: ING6192333 ISO: LD2100063JFR00
Description
INGERSOLL 6192333 0.8268 (21.0 mm)-0.8622 (21.9 mm) SpadeTwist Body Carbide
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 0.9844 25.00MM - 63/64
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.8268 21.00MM
Flute Length 2.6100 66.29MM
Dia Deep 3.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 140°
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.8268 21.00MM
Cut Dia Max 0.8622 21.90MM