Ingersoll LD2000160N5R01 0.7874 (20.0 mm)-0.8228 (20.9 mm) SpadeTwist Body
Part Number: ING6318306 ISO: LD2000160N5R01
Description
INGERSOLL 6318306 0.7874 (20.0 mm)-0.8228 (20.9 mm) SpadeTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.7874 20.00MM
Flute Length 6.4200 163.07MM
Dia Deep 8.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.7874 20.00MM
Cut Dia Max 0.8228 20.90MM