Ingersoll LD2000160JFR00 0.7874 (20.0 mm)-0.8228 (20.9 mm) SpadeTwist Body
Part Number: ING6192285 ISO: LD2000160JFR00
Description
INGERSOLL 6192285 0.7874 (20.0 mm)-0.8228 (20.9 mm) SpadeTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 0.9844 25.00MM - 63/64
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.7874 20.00MM
Flute Length 6.4220 163.12MM
Dia Deep 8.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.7874 20.00MM
Cut Dia Max 0.8228 20.90MM