Ingersoll LD2000100N5R01 0.7874 (20.0 mm)-0.8228 (20.9 mm) SpadeTwist Body
Part Number: ING6318299 ISO: LD2000100N5R01
Description
INGERSOLL 6318299 0.7874 (20.0 mm)-0.8228 (20.9 mm) SpadeTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.7874 20.00MM
Flute Length 4.0600 103.12MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.7874 20.00MM
Cut Dia Max 0.8228 20.90MM