Ingersoll LD2000100JFR01 0.7874 (20.0 mm)-0.8228 (20.9 mm) SpadeTwist Body
Part Number: ING6144850 ISO: LD2000100JFR01
Description
INGERSOLL 6144850 0.7874 (20.0 mm)-0.8228 (20.9 mm) SpadeTwist Body Carbide
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 2.2050 56.01MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.7874 20.00MM
Flute Length 4.0590 103.10MM
Dia Deep 5.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 140°
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.7874 20.00MM
Cut Dia Max 0.8228 20.90MM