HAM TFR342-1500 15.00mm Solid Carbide Twist Drill, 2 Flutes, Special Point Grind, Uncoated, Non-Coolant
Part Number: TFR342-1500
Description
HAM 342-1500 Carbide Drill Shank 0.5906 Uncoated 0.5906 15.00MM Drill Dia 2.2050 56.01MM Flute Length Carbide
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State Toronto
Made In USA NO
Cutter Type Carbide Spur Drill
Coolant Thru Non Coolant
Type Of Tool Drill
Dimensions & Sizing
Overall Length 4.3701 111.00MM
Shank/Pilot Dia 0.5906 15.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.5906 15.00MM
Flute Length 2.2050 56.01MM
Performance & Capacity
Cut Rating Aluminum, Brass, Copper, Plastic
Cut Dia Min 0.5906 15.00MM