HAM TFR314-0380 3.80mm Solid Carbide Twist Drill, 2 Flutes, AMS Geometry, Uncoated, Non-Coolant
Part Number: TFR314-0380
Description
HAM 314-0380 Carbide Drill Shank 0.1495 Uncoated 0.1496 3.80MM - #25Drill Dia 1.6930 43.00MM Flute Length Carbide
Dimensions & Sizing
Overall Length 2.9528 75.00MM
Shank/Pilot Dia 0.1495 3.80MM - #25
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.1495 3.80MM - #25
Flute Length 1.6930 43.00MM
Geometry & Angles
Included Angle 130°
Performance & Capacity
Cut Rating Aluminum, Brass, Copper, Plastic
Cut Dia Min 0.1496 3.80MM - #25