HAM TFR310-1400 14.00mm Solid Carbide Twist Drill, 2 Flute, Uncoated, Non-Coolant
Part Number: TFR310-1400
Description
HAM 310-1400 Carbide Drill Shank 0.5512 Uncoated 0.5512 14.00MM Drill Dia 4.2520 108.00MM Flute Length Carbide
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.2992 160.00MM
Shank/Pilot Dia 0.5512 14.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.5512 14.00MM
Flute Length 4.2520 108.00MM
Geometry & Angles
Included Angle 120°
Performance & Capacity
Cut Rating Aluminum, Brass, Copper, Plastic
Cut Dia Min 0.5512 14.00MM