HAM TFR310-0380 3.80mm Solid Carbide Twist Drill, 2 Flute, Uncoated, Non-Coolant
Part Number: TFR310-0380
Description
HAM 310-0380 Carbide Drill Shank 0.1495 Uncoated 0.1496 3.80MM - #25Drill Dia 1.6930 43.00MM Flute Length Carbide
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State Toronto
Made In USA NO
Cutter Type Carbide Drill
Coolant Thru Non Coolant
Type Of Tool Drill
Dimensions & Sizing
Overall Length 2.9528 75.00MM
Shank/Pilot Dia 0.1495 3.80MM - #25
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.1495 3.80MM - #25
Flute Length 1.6930 43.00MM
Geometry & Angles
Included Angle 120°
Performance & Capacity
Cut Rating Aluminum, Brass, Copper, Plastic
Cut Dia Min 0.1496 3.80MM - #25