HAM TFR304-0380 TA 3.80mm Solid Carbide Twist Drill, 2 Flute, TA Coated, Non-Coolant
Part Number: TFR304-0380 TA
Description
HAM 304-0380 TA Carbide Drill Shank 0.1495 TA 0.1496 3.80MM - #25Drill Dia 0.8660 22.00MM Flute Length Carbide The new carbon coating is characterized by its high hardness, excellent wear resistance, self-lubricating properties, extremely smooth surfaces and a low coating thickness of max. 1 µm.
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State Toronto
Made In USA NO
Cutter Type Carbide Drill
Coolant Thru Non Coolant
Type Of Tool Drill
Dimensions & Sizing
Overall Length 2.1654 55.00MM
Shank/Pilot Dia 0.1495 3.80MM - #25
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.1495 3.80MM - #25
Flute Length 0.8660 22.00MM
Geometry & Angles
Included Angle 120°
Performance & Capacity
Cut Rating <48HRC Steel, Gray Iron, Ductile Iron
Cut Dia Min 0.1496 3.80MM - #25