HAM TFR304-0380 3.80mm Solid Carbide Twist Drill, 2 Flute, Uncoated, Non-Coolant
Part Number: TFR304-0380
Description
HAM 304-0380 Carbide Drill Shank 0.1495 Uncoated 0.1496 3.80MM - #25Drill Dia 0.8660 22.00MM Flute Length Carbide
Cutter Type Carbide Drill
Coolant Thru Non Coolant
Type Of Tool Drill
Dimensions & Sizing
Overall Length 2.1654 55.00MM
Shank/Pilot Dia 0.1495 3.80MM - #25
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.1495 3.80MM - #25
Flute Length 0.8660 22.00MM
Geometry & Angles
Included Angle 120°
Performance & Capacity
Cut Rating Aluminum, Brass, Copper, Plastic
Cut Dia Min 0.1496 3.80MM - #25