HAM TFR30-2700-1275 TA-C 12.75mm 30XD Solid Carbide Deep Hole Drill, 2 Flutes, TA-C Coated, Coolant Thru
Part Number: TFR30-2700-1275 TA-C
SKU: 1130061
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
HAM 30-2700-1275 TA-C Carbide Drill Cylindrical 0.5512 TA-C 0.5020 12.75MM Cutter Dia 30.0XD Flute Length Carbide The taC coating that protects the cutting edges to ensure long tool life — even in high-silicon aluminums.
Cutter Type Carbide Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 0.5512 14.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.5020 12.75MM
Dia Deep 30.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Rating <48HRC Steel, Gray Iron, Stainless Steel, Ductile Iron
Cut Dia Min 0.5020 12.75MM