HAM TFR30-1891-1945 TA-CN 49/64" 3XD Solid Carbide Niro Drill, 2 Flutes, TA-CN Coated, Non-Coolant
Part Number: TFR30-1891-1945 TA-CN
SKU: 1130317
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
HAM 30-1891-1945 TA-CN Carbide Drill Cylindrical 0.7874 TA-CN 0.7656 19.45MM - 49/64Cutter Dia 3.1100 78.99MM 3.0XD Flute Length Carbide The taC coating that protects the cutting edges to ensure long tool life — even in high-silicon aluminums.
Dimensions & Sizing
Overall Length 5.1575 131.00MM
Shank/Pilot Dia 0.7874 20.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.7656 19.45MM - 49/64
Flute Length 3.1100 78.99MM
Cut Dia Min 0.7656 19.45MM - 49/64