HAM TFR30-1891-1800 TA-CN 18.00mm 3XD Solid Carbide Niro Drill, 2 Flutes, TA-CN Coated, Non-Coolant
Part Number: TFR30-1891-1800 TA-CN
SKU: 1130312
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
HAM 30-1891-1800 TA-CN Carbide Drill Cylindrical 0.7087 TA-CN 0.7087 18.00MM Cutter Dia 2.8740 73.00MM 3.0XD Flute Length Carbide The taC coating that protects the cutting edges to ensure long tool life — even in high-silicon aluminums.
Dimensions & Sizing
Overall Length 4.8425 123.00MM
Shank/Pilot Dia 0.7087 18.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.7087 18.00MM
Flute Length 2.8740 73.00MM
Cut Dia Min 0.7087 18.00MM