HAM TFR30-1891-1490 TA-CN 14.90mm 3XD Solid Carbide Niro Drill, 2 Flutes, TA-CN Coated, Non-Coolant
Part Number: TFR30-1891-1490 TA-CN
SKU: 1130291
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
HAM 30-1891-1490 TA-CN Carbide Drill Cylindrical 0.6299 TA-CN 0.5866 14.90MM Cutter Dia 2.5590 65.00MM 3.0XD Flute Length Carbide The taC coating that protects the cutting edges to ensure long tool life — even in high-silicon aluminums.
Dimensions & Sizing
Overall Length 4.5276 115.00MM
Shank/Pilot Dia 0.6299 16.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.5866 14.90MM
Flute Length 2.5590 65.00MM
Cut Dia Min 0.5866 14.90MM