HAM TFR30-1891-1349 TA-CN 17/32" 3XD Solid Carbide Niro Drill, 2 Flutes, TA-CN Coated, Non-Coolant
Part Number: TFR30-1891-1349 TA-CN
SKU: 1130272
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
HAM 30-1891-1349 TA-CN Carbide Drill Cylindrical 0.5512 TA-CN 0.5312 13.49MM - 17/32Cutter Dia 2.3620 59.99MM 3.0XD Flute Length Carbide The taC coating that protects the cutting edges to ensure long tool life — even in high-silicon aluminums.
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State Toronto
Made In USA NO
Cutter Type Carbide Drill
Coolant Thru Non Coolant
Type Of Tool Drill
Dimensions & Sizing
Overall Length 4.2126 107.00MM
Shank/Pilot Dia 0.5512 14.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.5313 13.50MM - 17/32
Flute Length 2.3620 59.99MM
Dia Deep 3.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 140°
Performance & Capacity
Cut Rating Aluminum, Stainless Steel, High Temp
Cut Dia Min 0.5312 13.49MM - 17/32