HAM TFR30-1891-1300 TA-CN 13.00mm 3XD Solid Carbide Niro Drill, 2 Flutes, TA-CN Coated, Non-Coolant
Part Number: TFR30-1891-1300 TA-CN
SKU: 1130267
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
HAM 30-1891-1300 TA-CN Carbide Drill Cylindrical 0.5512 TA-CN 0.5118 13.00MM Cutter Dia 2.3620 59.99MM 3.0XD Flute Length Carbide The taC coating that protects the cutting edges to ensure long tool life — even in high-silicon aluminums.
Dimensions & Sizing
Overall Length 4.2126 107.00MM
Shank/Pilot Dia 0.5512 14.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.5118 13.00MM
Flute Length 2.3620 59.99MM
Cut Dia Min 0.5118 13.00MM