HAM TFR30-1891-1130 TA-CN 11.30mm 3XD Solid Carbide Niro Drill, 2 Flutes, TA-CN Coated, Non-Coolant
Part Number: TFR30-1891-1130 TA-CN
SKU: 1130246
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
HAM 30-1891-1130 TA-CN Carbide Drill Cylindrical 0.4724 TA-CN 0.4449 11.30MM Cutter Dia 2.1650 54.99MM 3.0XD Flute Length Carbide The taC coating that protects the cutting edges to ensure long tool life — even in high-silicon aluminums.
Dimensions & Sizing
Overall Length 4.0157 102.00MM
Shank/Pilot Dia 0.4724 12.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.4449 11.30MM
Flute Length 2.1650 54.99MM
Cut Dia Min 0.4449 11.30MM