HAM TFR293-0860 TA-C 8.60mm 12XD Solid Carbide Super Drill, 2 Flutes, TA-C Coated, Coolant Thru
Part Number: TFR293-0860 TA-C
Description
HAM 293-0860 TA-C Carbide Drill Shank 0.3937 TA-C 0.3386 8.60MM Drill Dia 4.7240 119.99MM 12.0XD Flute Length Carbide The taC coating that protects the cutting edges to ensure long tool life — even in high-silicon aluminums.
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.3780 162.00MM
Shank/Pilot Dia 0.3937 10.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.3386 8.60MM
Flute Length 4.7240 119.99MM
Cut Dia Min 0.3386 8.60MM