HAM TFR293-0833 TA-C 21/64" 12XD Solid Carbide Super Drill, 2 Flutes, TA-C Coated, Coolant Thru
Part Number: TFR293-0833 TA-C
Description
HAM 293-0833 TA-C Carbide Drill Shank 0.3937 TA-C 0.3281 8.33MM - 21/64Drill Dia 4.7240 119.99MM 12.0XD Flute Length Carbide The taC coating that protects the cutting edges to ensure long tool life — even in high-silicon aluminums.
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.3780 162.00MM
Shank/Pilot Dia 0.3937 10.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.3281 8.33MM - 21/64
Flute Length 4.7240 119.99MM
Cut Dia Min 0.3281 8.33MM - 21/64